Základní výsledky hodnocení vín 

TISKOVÁ  ZPRÁVA

Při zahájení degustace vín pro 43. jihomoravskou regionální výstavu vín zhodnotil vinařský rok 2019 její předseda Ing. Bc. Miroslav Musil, Ph.D. Konstatoval, že vloni bylo počasí různorodé. Dřívější nástup jara, pak první období sucha, výskyt lokálních mrazů na Hodonínsku a Velkopavlovicku, zatím co Znojemsko tolik postiženo nebylo. Deštivý květen byl převážně pozitivní, mimo oblasti s krupobitím. Poté nastal nástup druhého suchého období velkého tepla. Průběh počasí měl významný vliv na dnes již odhadovanou dobrou kvalitu moravských vín. Složitější situace byla u hroznů bílých odrůd révy vinné ,které získaly vysokou kvalitu hlavně až při sběru po 20 září. To přišly chladné noci, což mělo velice dobrý vliv na jejich aroma. U hroznů modrých odrůd révy vinné se dostatečně vytvořila barviva a třísloviny.

Do letošní degustace pro 43. jihomoravskou regionální výstavu vín, která se uskuteční v sobotu 29. února 2020 od 9 do 17 hodin v Kongresovém centru u brněnského Výstaviště bylo přihlášeno a vyhodnoceno celkem 763 vzorků .


Ze 763 vzorků hodnocených vín bylo: 464 bílých, 53 růžových, 246 červených.

Celkem bylo přihlášeno 79 odrůd.

Nejstarší vzorek na výstavě je: Neuburg z roku 1999

Nejvíce zastoupené odrůdy:

bílé - Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský a Ryzlink rýnský,

modré - Frankovka a Svatovavřinecké.

Letošní ŠAMPIONI VÝSTAVY 2020

Bílé: Sauvignon 2018, Hrňa František, Buchlovice

Červené: Cabernet Moravia 2018, Víno Lípa, Mikulov

Kromě Šampionů výstavy a vítězů v odrůdách bude letos poprvé udělena vinařským spolkem WINE STARS MORAVIA Cena za nejlepší hodnocené víno CUVEE /směska/.

Stalo se jim víno od vinaře Jiřího Ježka z Vranovic.

Součástí výstavy bude také ochutnávka vín ze Slovenska, především z Malokarpatské vinohradnické oblasti, které jsou u nás na trhu málo zastoupené.

Výstavy se účastní producenti vína, a to jak z řad drobných pěstitelů, tak profesionálů. To je také hlavním smyslem pro návštěvníky této tradiční výstavy - porovnávat úroveň vín profesionálních a domácích malovinařů z jižní Moravy.

fotografie z bodování vín 

15.února 2020